KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Wilgoć w ścianach – najczęstsze przyczyny powstawania

Wilgoć to duże zagrożenie dla budynków i dla człowieka. Niezabezpieczone elementy konstrukcji budynku mogą zostać zaatakowane przez mikroorganizmy takie jak pleśń czy grzyb. Zagrożenie wzrasta, gdy mowa o zewnętrznej elewacji, która jest bardziej podatna na działanie warunków atmosferycznych. Woda, która wielokrotnie się zamraża i rozmraża, jest niebezpieczna dla betonu i może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Czym jest podciąganie kapilarne z gruntu? Jakie są przyczyny powstawania wilgoci w domu. Na czym polega proces hydroizolacji?

Podciąganie kapilarne z gruntu

Podczas budowy domu istotną sprawą jest zadbanie o dobre zaizolowanie fundamentów i murów. Zła izolacja elementów konstrukcji domu powoduje powstawanie podciągania kapilarnego wody. Podciąganie kapilarne z gruntu polega na przedostawaniu się wody ku górze w materiale poprzez siły kapilarne. Siły te są grupą zjawisk fizycznych, które występują na granicy cieczy i wąskiego obiektu. Zjawisko to popularne jest przede wszystkim w starych budynkach, gdyż nie użyto podczas budowy materiału izolacyjnego bądź pominięto termoizolację budynku całkowicie. Niedopilnowanie tej czynności może spowodować wiele szkód. Na ścianach wyskakują brzydkie ślady, ściany się brudzą, może pojawić się grzyb lub pleśń. Przyczyną podciągania kapilarnego może być np. para wodna, która jest generowana przed mieszkańców, opady deszczu lub zawilgocenie.

Jak chronić budynek przed zjawiskiem podciągania kapilarnego?

Podczas budowy należy używać materiałów najwyższej jakości, które uchronią powierzchnię przed dostaniem się wilgoci. Jeśli występuje zjawisko podciągania kapilarnego wody z gruntu, to stosuje się zazwyczaj osuszanie czy izolację ścian. Często również stosuje się wietrzenie, ale jest to mało efektywny sposób. Najlepsze sposoby na osuszanie takich powierzchni jest iniekcja krystaliczna czy elektroosmoza. Aby zapobiegać powstawaniu zjawiska podciągania kapilarnego, należy używać dobrych materiałów budowlanych. Mowa tu przede wszystkim o dobrych tynkach renowacyjnych, mieszankach mineralnych o działaniu hydroizolacyjnym, betonu wodoszczelnego czy innych hydroizolatorów. Najbardziej popularną metodą jest iniekcja krystaliczna, ponieważ jest wygodna, bezpieczna i efektywna. Wywiercany jest otwór i umieszczana jest substancja hydroizolująca. Za nieduże pieniądze można pozbyć się problemu.

Przyczyny powstawania wilgoci w ścianie

Są różne przyczyny wilgoci, która pojawia się w mieszkaniu. Uzależnione jest to od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Czynnikiem wewnętrznym jest para wodna, którą mieszkańcy generują poprzez codziennie czynności, takie jak kąpiel, gotowanie, prasowanie ubrań itd. Bardzo często to zalanie jest odpowiedzialne za niszczenie ścian. Innym powodem pojawienia się wilgoci na ścianach jest pojawienie się przecieku z instalacji sieci wodnej. Innym ważnym czynnikiem, który wpływa na zawilgocenie ścian, jest zła hydroizolacja fundamentów albo jej brak. Brak takiego zabezpieczenia powoduje gromadzenie się wody na zewnątrz. Woda zamarza i odmraża się, co powoduje pojawienia się grzyba, pleśni i w dalszej konsekwencji niszczenie konstrukcji i elewacji budynku. Warunki atmosferyczne takie, jak deszcz, śnieg, mgła lub grad wpływają na budynek od zewnątrz. Zła hydroizolacja fundamentów powoduje przenikanie wilgoci w mury. Groźnym zjawiskiem, które wpływa na konstrukcję budynku, jest korozja biologiczna, której efektem jest rozwój grzybów oraz pleśni.

Na czym polega hydroizolacja? Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Hydroizolacja ścian jest procesem zabezpieczania ścian budynku i elewacji przed niepożądanym działaniem wilgoci. Jest wiele czynników, które sprawiają, że wilgoć gromadzi się w elementach konstrukcyjnych budynku. Głównym źródłem jest woda gruntowa i para wodna. Dobry materiał hydroizolacyjny usunie problemy z grzybem, pleśnią i brzydkimi plamami na ścianach, które znikną na zawsze.

Zastosowanie hydroizolacji fundamentów i ścian zabezpiecza budynek przed działaniem wilgoci. Przy hydroizolacji stosuje się powłoki dyspersyjno-cementowe, masy asfaltowo-kauczukowe, płynne folie izolacyjne oraz emulsje bitumiczno-lateksowe. Wilgoć pojawia się w pomieszczeniach, gdzie najczęściej korzysta się z wody. Są to głównie takie miejsca jak łazienka, kuchnia, balkon, dach, piwnica czy schody zewnętrzne. Wszelkie czynności hydroizolacyjne stosuje się na elewacjach budynków oraz wewnątrz. Wilgoć najczęściej powstaje w miejscu, które jest położone na równi lub poniżej poziomu gruntu. Zazwyczaj są to piwnice. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie hydroizolacji poziomej. Jest to zabezpieczenie fundamentów, podłóg i ścian.

Podsumowując, zjawisko podciągania kapilarnego z gruntu źle wpływa na kondycję budynków. Odpowiednia hydroizolacja oraz niezbędne prace konserwatorskie są niezbędne, aby zapobiec przed rozprzestrzenianiem się wilgoci. Przeprowadzenie hydroizolacji to klucz do bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.