KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Jak uszczelnić dach z blachy?

Pokrycia dachowe wykonane z blachy mają szereg zalet – są szybkie w montażu, wytrzymałe, a także zdecydowanie lżejsze i tańsze w porównaniu do tradycyjnych dachówek. Nic więc dziwnego, że cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów budujących domy lub remontujących pokrycia dachowe. Dach z blachy z biegiem czasu może jednak ulec zniszczeniu lub rozszczelnieniu, wymaga więc regularnych oględzin, a w razie potrzeby – także uszczelnienia.

Jak namierzyć nieszczelności na blaszanym dachu?

Efekty nieszczelnego dachu można zauważyć na poddaszu – pojawiają się zacieki na ścianach i sufitach, a z biegiem czasu także pleśń i grzyb. Oczywistą przyczyną są nieszczelności, które znajdują się na pokryciu dachowym. Niewielkie szpary, które z czasem mogą zamieniać się w większe uszkodzenia, pojawiają się również w miejscach łączenia blachy oraz obróbek przy kominie. Nawet najmniejsze uszkodzenia warto naprawiać na bieżąco, aby nie doprowadziły do poważnych problemów z całym pokryciem.

Czym uszczelnić blaszany dach?

Uszczelnienie blaszanych powierzchni wymaga najpierw ich dokładnego przygotowania. Należy je oczyścić oraz odtłuścić przy użyciu specjalistycznego preparatu. W uszczelnianiu dachu z blachy dobrze sprawdza się taśma butylowa, która zapewnia solidne, trwałe łączenie – pokrywa niewielkie szpary i szczeliny, a także zabezpiecza miejsca łączenia dwóch powierzchni. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie płynnej gumy, którą nakłada się cienką warstwą na miejsce rozszczelnienia. Gdy zastygnie, tworzy ona barierę uszczelniającą, odporną na uszkodzenia, zniszczenia, a także na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Do uszczelniania dachu można również wykorzystać nylon dekarski, czyli materiał izolacyjny wykonany z polimeru. Tworzy on szczelną i trwałą powłokę, nie tylko chroniącą przed przeciekaniem, ale również przed dalszymi uszkodzeniami dachu.

Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy do uszczelnienia, warto pamiętać, że ważna jest nie tylko jego jakość, ale również prawidłowe nałożenie. Wszelkie prace związane z uszczelnianiem pokrycia dachowego warto więc powierzyć specjalistom – próby łatania dziur na własną rękę mogą bowiem spowodować dodatkowe uszkodzenia.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.