KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja ścian fundamentowych – jakie ma znaczenie?

Budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie wymagające podejmowania wielu decyzji. Część inwestorów w celu uzyskania oszczędności rezygnuje z hydroizolacji ścian fundamentowych. Okazuje się, że takie działanie jest niewskazane i może mieć negatywny wpływ na trwałość całej konstrukcji. 

Destrukcyjny wpływ wilgoci

Zgodnie z definicją fundament to zagłębiony w ziemi element konstrukcyjny budynku przekazujący do gruntu całość obciążeń. Zastosowanie hydroizolacji ścian fundamentowych zapobiega przenikaniu wód opadowych oraz podciąganiu wilgoci z gruntu w górę budynku. Pominięcie izolacji prowadzi do szybszego niszczenia elementów konstrukcyjnych pod wpływem korozji biologicznej i chemicznej, wywołanej obecnością soli w wodzie. Może także skutkować pojawieniem się wykwitów pleśni i grzybów wewnątrz budynku. Prawidłowo wykonana hydroizolacja ścian fundamentowych zapobiega także szybkiemu wychładzaniu się budynku.

Izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna

Przed wykonaniem hydroizolacji ścian fundamentowych niezbędne jest przeprowadzenie analizy warunków hydrogeologicznych na działce. W zależności od rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych podejmuje się decyzję o wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. W zależności od potrzeb wykonuje się hydroizolację lekką, średnią lub ciężką. Nieodpowiedni dobór materiałów do panujących warunków gruntowych sprawi, że zabezpieczenie przed wilgocią będzie nieskuteczne, a woda będzie przenikać do fundamentów, ścian lub piwnicy. Skuteczność ochrony uzależniona jest także od rodzaju zastosowanych materiałów. Obecnie stosuje się papy, folie fundamentowe, masy bitumiczne oraz szlamy uszczelniające.

Jakość przeprowadzonej hydroizolacji ścian fundamentowych ma ogromny wpływ na trwałość i wytrzymałość budynku. Aby uniknąć destrukcyjnego działania wilgoci i wody, prace izolacyjne należy przeprowadzić niezwłocznie po wzniesieniu fundamentów. Dotyczy to w szczególności domów z podpiwniczeniem. Prace powinny być przeprowadzane rzetelnie, ponieważ usuwanie ewentualnych błędów jest trudne i kosztowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.