KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja powłoką polimerową – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Zabezpieczenie obiektów budowlanych przed wodą wymaga zastosowania profesjonalnych technik. Jedna z efektywniejszych to hydroizolacja powłoką polimerową. Czym się charakteryzuje i czy faktycznie zabezpiecza nieruchomość przed szkodliwym działaniem wód gruntowych lub korozji biologicznej?

Dlaczego stosuje się hydroizolację wewnątrz i na zewnątrz budynków?

Jeden z najważniejszych celów hydroizolacji to uzyskanie szczelnej, możliwie jednolitej powłoki. Powłoka polimerowa tworzy bardzo odporną barierę i działa w najtrudniejszych warunkach technicznych. Hydroizolacja powłoką polimerową sprawdza się przy zabezpieczeniu basenów, fundamentów, tarasów narażonych na regularne podtopienia, dachów, stref przechowywania wrażliwych dokumentów, czy wielu innych lokali komercyjnych, w których wymaga się spełnienia najwyższych norm technicznych zabezpieczenia przed wilgocią. Dobre izolacje powinny wyróżniać się również wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego technologia działa i czym się wyróżnia?

Powłoka polimerowa to z reguły nieścieralna warstwa ochronna z najczęściej dodatkowymi składnikami uszczelniającymi zmniejszającymi nasiąkliwość. Nowoczesne preparaty hydroizolacyjne nakłada się za pomocą zwykłego wałka ,szpachli lub metodą natryskową,  a pełne właściwości materiał uzyskuje po około dwóch dniach od aplikacji. Powłoka polimerowa bardzo dobrze współpracuje z innymi materiałami budowlanymi i nie utrudnia prowadzenia dalszych prac wykończeniowych. Powłoka sprawdza się na betonie, czy na tynkach cementowych.

Najczęściej wystarczy nałożenie niewielkiej warstwy hydroizolacji, aby uzyskać zadowalający efekt, dlatego to format oszczędny dla większości inwestorów. Hydroizolacja powłoką polimerową wytrzymuje wahania temperatur i sprawdza się przy uzupełnianiu rys na powierzchni. Zastosowanie technologii nie jest wymagające pod kątem technicznym. Dobre powłoki hydroizolacyjne opierają się też różnym typom zanieczyszczeń chemicznych. To dodatkowa wartość, którą docenią głównie lokale komercyjne, gastronomia, przemysł.

Na jakie właściwości powłoki polimerowej warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze właściwości do analizy to szczelność, także wobec wody pod ciśnieniem,  oraz wytrzymałość na rozciąganie oraz ściskanie. Im większy poziom elastyczności materiału, tym lepiej dla powodzenia inwestycji. Przy pracy nad powłoką zabezpieczającą szczególną uwagę trzeba poświęcić wrażliwym miejscom, np. narożnikom. Na warstwie ochronnej nie powinno dochodzić do pęknięć.

Rodzaje preparatów spotykane na rynku hydroizolacyjnym

Na rynku spotyka się najczęściej zaprawy jedno- i dwuskładnikowe, nieco bardziej elastyczne i do wprowadzania w trudniejszych warunkach technicznych. Hydroizolacja powłoką polimerową to dobry wybór przy prowadzeniu renowacji, kiedy nie można całkowicie dotrzeć do fundamentów. Izolacja zadziała nawet od strony wybranego pomieszczenia, a to oznacza większą skuteczność na obszarach zagrożonych powodziami czy cyklicznymi podtopieniami.

Uniwersalność zastosowania to ważna zaleta

Ważne zalety technologii to możliwość zastosowania wewnątrz i na zewnątrz nieruchomości. Powłoka uzyskuje pełną wytrzymałość w krótkim czasie, więc prace nie oznaczają dużego wzrostu kosztów. Dobre powłoki nie pękają przez lata i nie tracą właściwości po zetknięciu z promieniowaniem UV. Profesjonalnie wdrożona hydroizolacja przekłada się na niższe koszty utrzymania nieruchomości. Nie trzeba się też martwić dużymi konsekwencjami remontów po zalaniach.

Niezbędna ocena warunków gruntowo-wodnych i cech nieruchomości

Dopasowanie właściwej technologii hydroizolacji uzależniają obowiązujące warunki gruntowo-wodne, a także rodzaj obiektu budowlanego. W inny sposób do zabezpieczenia podejdzie się przy budowie basenu, a inaczej w przypadku archiwum czy lokalu gastronomicznego. Najlepsze preparaty stosuje się nawet na wilgotnym podłożu, co oznacza jeszcze większą szybkość robót. Powłoki polimerowe nie szkodzą środowisku i dobrze wyglądają w projektach ekologicznych. Większość specjalistów zajmujących się nakładaniem hydroizolacji posługuje się formatem natryskowym, niezwykle dokładnym i wypełniającym drobne niedoskonałości.

Wilgoć to jeden z najpoważniejszych czynników ryzyka dla obiektów budowlanych

Woda to szczególny żywioł, ponieważ przebija się z czasem przez każdą nieszczelność. Wilgoć to zatem jedno z głównych zagrożeń dla funkcjonowania nowych i już istniejących nieruchomości. Hydroizolację rozwija się na systemy zewnętrzne i wewnętrzne, ale to już zależy od specyfiki projektowej obiektu budowlanego. Najważniejsze części wymagające ochrony to ściany, fundamenty, dach.

Technologia doskonale rozwijająca się od wielu lat, także w nowym budownictwie

Hydroizolacja powłoką polimerową sprawdza się w sposób uniwersalny w większości projektów budowlanych i zapewnia trwałą, bardzo szczelną powłokę, która przeciwstawia się nie tylko wilgoci, ale również innym zagrożeniom mechanicznym czy chemicznym. Inwestycja ułatwia zarządzanie nieruchomością i chroni przed negatywnymi konsekwencjami zalań. Technologia nie jest już nowa i przez lata zdążyła zyskać uznanie w nowym budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.