KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja ścian fundamentowych  – dlaczego jest niezbędna?

Hydroizolacja fundamentów ma za zadanie chronić ściany domu i piwnice przed wnikaniem wilgoci. Istnieją różne sposoby hydroizolacji piwnicy: od wewnątrz, od zewnątrz, poziomo lub pionowo. Wybór metody zależy w dużej mierze od warunków konstrukcyjnych fundamentów.

Hydroizolacja fundamentów – co to takiego?

W ziemi znajduje się bardzo dużo wilgoci. Fundamenty zachowują się jak gąbka umieszczona w  wilgotnej ziemi. Mogą bardzo szybko nasiąknąć wodą. Fundamenty to podstawa konstrukcji budynku. Jeżeli przyjmą zbyt duże ilości wody, może to doprowadzić do szybkiego osiadania budynku. W środku będą powstawać kosztowne w usuwaniu pęknięcia. Ponadto nieszczelne fundamenty powodują dostawanie się wody do piwnic. Wilgoć w piwnicy to nie tylko zagrożenie dla budynku, ale również dla zdrowia mieszkańców.

Hydroizolację stosuje się najczęściej na fundamentach. Następnie układa się materiał izolacyjny. Najlepszymi materiałami do zabezpieczenia fundamentów przed wnikaniem wilgoci są powłoki na bazie poliuretanu  i membrana EPDM.

Zalety powłok poliuretanowych i membran EPDM

Poliuretan cechuje duża elastyczność o odporność na niskie i wysokie temperatury. Trwale uszczelnia wszelkiego rodzaju pęknięcia i tworzy nieprzepuszczalną powłokę. Jest odporny na wodę morską, sole służące do odmrażania, roztwory zasadowe i kwasowe. Jest odporny na ścieranie.

Membrana EPDM to również doskonały materiał do uszczelniania fundamentów. Cechuje go niezwykła rozciągliwość sięgająca nawet 300 proc. Zachowuje swoją elastyczność także w bardzo niskich temperaturach. Z tego względu jest coraz częściej stosowany w nowoczesnych budynkach.

Obie metody są trwałe,  a inwestycja w ich wykonanie jest warta swojej ceny. Budując dom, trzeba koniecznie pamiętać o przeprowadzeniu skutecznej i trwałej hydroizolacji. Najlepiej zdać się na doświadczenie fachowej ekipy remontowo-budowlanej, która przeprowadzi niezbędne prace i udzieli profesjonalnych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.