KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Jak przebiega naprawa dachu z papy?

Jedną a częstych oznak problemów ze szczelnością dachu jest pojawienie się wilgoci na suficie. Czy można naprawić dach z papy samodzielnie? Czy tak naprawa jest łatwa?

Lokalizacja przecieku – pierwszy krok w naprawie dachu z papy

Zanim zacznie się przeprowadzać jakiekolwiek prace na dachu, trzeba upewnić się co do jego wytrzymałości. Jeśli dach jest stary i przeciekał przez jakiś czas, belki dachu mogły w niektórych miejscach zgnić, co stwarza realne zagrożenie dla pracowników.

Należy też zachować ostrożność podczas pracy w pobliżu krawędzi dachu, ponieważ łatwo o poślizgnięcie się i upadek. Dobrze jest również zaopatrzyć się w uprząż do prac na wysokości. Praca nawet na płaskim dachu może być niebezpieczna. Jeśli nie mamy wystarczających umiejętności, by przeprowadzić uszczelnianie dachu z papy, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Pierwszym krokiem jest oczywiście zlokalizowanie źródła problemu. Nieszczelność w dachu prawdopodobnie nie będzie znajdować się bezpośrednio powyżej miejsca, w którym pojawia się przeciek w pomieszczeniu. Woda zwykle przedostaje się pod górną warstwę papy, a następnie przepływa między warstwami, zanim znajdzie drogę przez strop – kałuża lub wilgoć pojawia się w zupełnie innych miejscach niż samo uszkodzenie poszycia.

Naprawa dachu z papy – konieczne są bardzo dokładne oględziny dachu

Trzeba przeprowadzić generalne oględziny dachu. Jeśli zniszczenia dachu są duże, jego uszczelnienie może być rozwiązaniem tymczasowym, a w dłuższej perspektywie mało opłacalnym. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę całego pokrycia.

Zlokalizowanie miejsca przecieku może być trudne. Warto zwrócić uwagę na kilka typowych przypadków:

  1. Typowymi miejscami przecieków są wszelkie łączenia dachu – z kominem, oknami, kanałami wentylacyjnymi.
  2. Jeśli przeciek lub wilgoć znajdują się przy ścianie lub przy dachu dwuspadowym przylegającym do dachu płaskiego, należy sprawdzić szczelność papy w pobliżu obróbki blacharskiej.
  3. Jeśli na powierzchni dachu można dostrzec fragmenty papy, to właśnie w tym miejscu można lokalizować przeciek.

Pęknięcia mogły być spowodowane ruchem konstrukcji dachu. Nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ ciepło słoneczne powoduje jego rozszerzanie się i kurczenie. Dobrej jakości papa jest na tyle elastyczna, że powinna dostosować się do ruchów dachu.

Należy też rozejrzeć się czy na dachu nie występują pęcherze. Powstają zwykle przez uwięzione powietrze lub wilgoć pomiędzy warstwami papy dachowej, która rozszerza się pod wpływem nagrzewania się na słońcu. Jeśli je znajdziemy, należy je lekko docisnąć, aby sprawdzić, czy powierzchnia nie jest pęknięta.

Tymczasowa naprawa dachu z papy

Ten rodzaj naprawy zależy od tego, jak stary jest dach z papy. Naprawy tymczasowe są idealne, gdy dach jest stosunkowo nowy. Na przykład, jeśli dach ma mniej niż 2 lata, warto wykonać tanią tymczasową naprawę. Naprawy krótkoterminowe są szybkie i łatwe. Można przeprowadzić je samodzielnie.

Jeśli znajdziemy pęknięcie, trzeba ostrożnie usunąć luźne fragmenty papy. Do zatkania szczeliny wystarczy wykorzystać łaty z nowej papy. Można przykleić ją za pomocą kleju bitumicznego. Łata musi być kilka centymetrów większa od szczeliny. Taka naprawa dachu z papy jest szybka, tania i sprawdza się przy niewielkich szczelinach.

Trwała napraw dachu z papy

Trwałe naprawy dachu z papy są idealne, gdy większość dachu jest w dobrym stanie, ale sam dach ma już kilka lat. W tym przypadku warto zdać się na pomoc specjalistów doświadczonych w uszczelnianiu dachu z papy. Przeprowadzą dużą bardziej trwalszą naprawę niż samodzielne łatanie. Będą mieli niezbędne narzędzia i sprzęt do wykonania tego rodzaju pracy.

Naprawy obróbek blacharskich

Najlepszym sposobem na naprawy obróbek blacharskich jest użycie jednej z firmowych samoprzylepnych taśm naprawczych.

Należy oczyścić powierzchnię, przyciąć taśmę na odpowiednią długość i przykleić ją do danego obszaru – wygładzić ją na powierzchni, upewniając się, że krawędzie są dobrze uszczelnione, a taśma nie jest pognieciona. Należy zachować ostrożność podczas dopasowywania długiego odcinka. Pracę powinny przeprowadzać przynajmniej dwie osoby. Jedna osoba trzyma taśmę jak najniżej to możliwe, a druga przykleja ją i wygładza powierzchnię.

Jeśli konieczne jest nałożenie więcej niż jednego poziomego paska taśmy, to należy nakładać ją na zakładkę. Trzeba zadbać o to, aby zakładki były dobrze uszczelnione na każdym końcu.

Wymiana całego dachu z papy

Jeśli chcemy naprawić stary dach z papy, możemy również rozważyć jego całkowitą wymianę na nowy. Zwykle dzieje się tak, gdy ogólny stan dachu jest bardzo zły. Jeśli większość papy dachowej wygląda na bardzo zniszczoną, naprawa przeciekających części może być stratą czasu, ponieważ inne obszary spowodują problem wkrótce po naprawie. W wymianie dachu podobnie jak przy naprawie dachu z papy pomoże Ci profesjonalna firma dekarska lub doświadczona ekipa remontowo-budowlana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.