KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Taras wentylowany – jakich błędów unikać?

Taras wentylowany to ciekawe rozwiązanie, które pozwala uniknąć problemów z odpływem wody, a także zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto jednak zastanowić się, jakich błędów unikać podczas budowy wentylowanego tarasu?

Czym jest taras wentylowany?

Taras wentylowany to rodzaj konstrukcji, w której płytki, czy też inna nawierzchnia tarasowa układana jest na specjalnych wspornikach, wykonanych z tworzywa sztucznego. W ten sposób pomiędzy górną nawierzchnią i podłożem pozostaje odrobina przestrzeni, która zapewnia właściwy przepływ powietrza oraz sprawny odpływ wody.

Jak buduje się wentylowane tarasy?

Sama konstrukcja wentylowanych tarasów jest bardzo prosta. Do podłoża przytwierdza się wsporniki, które w zależności od wyboru użytkownika, mogą mieć stałą lub regulowaną wysokość. Najbezpieczniejszą metodą jest posadowienie tarasu na solidnej, betonowej nawierzchni. Dużą zaletą wspomnianych wsporników jest fakt, że z łatwością mogą one zniwelować wszelkie nierówności podłoża. Po zamontowaniu elementów dystansujących wystarczy ułożyć odpowiednio dobrane płytki, które będą stanowić zwieńczenie całego projektu.

Czy wentylowany taras jest trwały i bezpieczny?

Wsporniki wykorzystywane do budowy wentylowanych tarasów są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które doskonale radzi sobie z obciążeniem. Zaleca się jednak wybór wyłącznie wysokiej jakości materiałów, charakteryzujących się znacznie większą wytrzymałością. Warto podkreślić również podstawową zaletę tego rodzaju tarasu, jaką jest swobodna cyrkulacja powietrza. Dzięki temu unikniemy zalegania wilgoci, która w konsekwencji może prowadzić do pękania płytek, czy nawierzchni betonowej.

Jakich błędów unikać podczas budowy tarasu wentylowanego?

Podejmując temat tarasów wentylowanych, warto wskazać także najczęstsze, a zarazem najpoważniejsze błędy, jakie mogą wystąpić podczas budowy. Do głównych problemów, które obserwujemy w przypadku wentylowanych tarasów, zaliczamy:

  • brak możliwości odprowadzania wody, przez co pod płytami będą powstawać kałuże,
  • opadanie powierzchni tarasu poprzez zapadanie się poszczególnych płyt,
  • występowanie pęknięć na płytkach na skutek ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Sposobem na obniżenie ryzyka wystąpienia ewentualnych błędów jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża i stosowanie wysokiej jakości materiałów. W przypadku gdy taras zostanie posadowiony na luźnym podłożu, należy odpowiednio je utwardzić, na przykład za pomocą żwiru lub innego kruszywa. Kluczowy jest również dobór odpowiednich płyt, które będą łączyć w sobie dwie cechy – atrakcyjny design oraz solidność wykonania. Co do zasady większość rozwiązań dostępnych na rynku wprost idealnie nadaje się do budowy wentylowanego tarasu, dlatego wybór nie powinien być wyjątkowo skomplikowany. Ważna jest też odpowiednia hydroizolacja tarasu.

Czy taras wentylowany to dobry wybór? – podsumowanie

Budowa tarasu wentylowanego jest niezaprzeczalnie bardzo dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć problemów z zalegającą wilgocią czy problemami z odprowadzaniem wody z powierzchni tarasu. Jednocześnie sama konstrukcja jest wyjątkowo prosta, dlatego proces budowy przebiega w szybki i sprawny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.