KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Najczęstsze błędy podczas izolacji balkonu

Prawidłowo wykonana izolacja balkonu pozwala zabezpieczyć ten wystający element konstrukcji budynku przez niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Rezygnacja z izolacji termicznej lub przeciwwilgociowej bądź jej niewłaściwe przygotowanie może prowadzić do zniszczenia balkonu. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas izolowania balkonów?

Hydroizolacja i termoizolacja balkonów

Ze względu na wpływ czynników zewnętrznych, balkon wymaga izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Termoizolacja chroni powierzchnię płyty balkonowej przed upałami i mrozami. Hydroizolacja ma z kolei na celu ochronę balkonu przed szkodliwym działaniem wilgoci. Woda, wnikając w strukturę balkonu, prowadzi do jej osłabienia, a także rozwoju szkodliwych glonów i pleśni. Wykonanie termoizolacji polega na zastosowaniu warstwy styropianu lub styroduru, natomiast odporność na wilgoć uzyskać można dzięki odpowiednio dobranym materiałom chemii budowlanej lub warstwie drenażowej.

Najczęstsze błędy podczas izolacji

Najczęstsze błędy podczas realizacji prac izolacyjnych dotyczą zarówno nieprawidłowego doboru materiałów, jak i błędów wykonawczych. Mogą to być między innymi:

  • zastosowanie materiałów o niewystarczających parametrach użytkowych (np. zbyt cienkich płyt styropianowych);
  • niestosowanie się do instrukcji użycia produktów chemii budowlanej (nieprawidłowe proporcje mieszanki szlamu mineralnego, nakładanie tylko jednej warstwy produktu, brak czasu koniecznego na wyschnięcie i utwardzenie poszczególnych warstw);
  • brak odpowiedniego przygotowania płyty balkonu (konieczne jest usunięcie starej warstwy zewnętrznej, skucie kafelków i wyrównanie powierzchni);
  • brak spadku płyty o ok. 1,5% na zewnątrz budynku;
  • brak warstwy termoizolacyjnej od spodu płyty balkonowej;
  • rezygnacja z profili z okapnikami po zewnętrznej stronie balkonu, które umożliwiłyby spływanie wody deszczowej bez podciekania pod płytę balkonu.

Skutki błędów podczas izolacji balkonów

Skutkiem błędów podczas izolacji balkonu może być pękanie konstrukcji, zacieki i łuszczenie się farby. Pod wpływem wilgoci, dochodzić może do odspajania okładzin, a także powstawania wykwitów glonów i pleśni, które nie tylko niszczą estetykę, ale również prowadzą do dalszej korozji struktury i mogą być szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Z tego względu kwestie izolacji balkonów powinny być traktowane poważnie, najlepiej już na etapie budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.