KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem – jak ją wykonać?

Taras nad pomieszczeniem to bardzo modne i oszczędne pod kątem projektowym rozwiązanie, które wymaga profesjonalnego podejścia do hydroizolacji. Jakie podejście do zabezpieczeń przeciwwodnych zastosować, jaki system wybrać i czego dopilnować, żeby cieszyć się nieruchomością bez wad technicznych?

Przykładowe warstwy występujące przy budowie tarasu i znaczenie kompleksowego podejścia

Taras nad pomieszczeniem składa się z wielu warstw i każda spełnia konkretne zadanie. Płyta konstrukcyjna stanowi najczęściej podstawę wspierającą dla folii PVC, przekładanej termoizolacją, gładzią i hydroizolacją. Izolację przeciwwodną dla większego komfortu można połączyć z warstwą poślizgową i dociskową wytrzymującą duże obciążenia eksploatacyjne. Okładzina tarasu to już natomiast rozwiązanie indywidualne. Wiele procesów przy projektowaniu tarasu wymaga zatrudnienia sprawdzonych specjalistów do kontroli każdego elementu.

Czego dotyczą powszechne wady konstrukcyjne tarasu nad pomieszczeniem?

  • źle położona warstwa hydroizolacyjna lub błędne zaprojektowanie ścieżek odprowadzania wody skutkuje regularnym zalewaniem sąsiadujących pomieszczeń. Po montażu tarasu należy monitorować ściany pod kątem występowania zacieków,
  • pękanie fug najczęściej po kilku miesiącach,
  • nietypowe przebarwienia informujące o powstawaniu wykwitów,
  • zbyt mała średnica rur odpływowych,
  • błędy na etapie projektowania, brak standaryzacji technicznej,
  • pianka montażowa nie posiada właściwości przeciwwilgociowych.

Dlaczego warto monitorować taras pod kątem występowania błędów technicznych?

Jeżeli z tarasem dzieje się coś nietypowego to oznacza najczęściej długoterminowe gromadzenie wilgoci i po prostu złe wypełnienie. Bez warstwy hydroizolacyjnej woda wsiąka w taras, aby zimą zwiększyć objętość i spowodować uszkodzenia płytek. Dobrze położona hydroizolacja, przede wszystkim szczelna, wpływa doskonale na wygląd tarasu, użyteczność i obniża koszty remontowe.

W jaki sposób podejść do projektowania hydroizolacji i dlaczego to takie ważne?

Położenie płytek na tarasie nie oznacza wcale zabezpieczenia przeciwwodnego. Jeden z najważniejszych punktów stanowi wewnętrzna warstwa hydroizolacyjna powiązana z odpływami wprowadzonymi na obrzeżach tarasu. Regularny odpływ wody to ważny czynnik bezpieczeństwa, szczególnie w regionach narażonych na regularne zmiany warunków atmosferycznych. Uzupełnienie systemu hydroizolacji to płytki mrozoodporne, kleje elastyczne, fugi najwyższej klasy jakościowej. Dzięki hydroizolacji tarasu nie trzeba martwić się nawet padającym śniegiem. Pozostała woda z czasem odparuje i nie wpłynie na użyteczność konstrukcji.

Gdzie można szukać oszczędności i dlaczego nigdy na poziomie hydroizolacji?

Projektanci tarasów bardzo często nie rozumieją praktyk hydroizolacyjnych, dlatego znacznie lepszy pomysł do konsultacja montażu z wyspecjalizowanymi podmiotami. Jeżeli taras znajduje się nad pomieszczeniem nieogrzewanym inwestor faktycznie znajdzie oszczędności na warstwie termoizolacyjnej, ale nigdy nie powinien rezygnować z hydroizolacji. Woda opadowa nie pozostaje na tarasie pod warunkiem wyznaczenia optymalnego nachylenia wynoszącego najczęściej do dwóch procent. Jeżeli spadku nie uwzględniono podczas projektowania wystarczy zastosowanie zapraw wyrównawczych.

Czym powinna charakteryzować się jakościowa warstwa hydroizolacyjna?

Warstwa hydroizolacyjna na tarasie oznacza się szczelną strukturą. Popularne rozwiązanie to płynna membrana odznaczająca się wysokim stosunkiem ceny do jakości i elastycznością. Akurat elastyczność to ważne założenie, ponieważ na taras wpływają zmienne temperatury, często ekstremalne, co powoduje z czasem odkształcanie elementów. Im bardziej elastyczne warstwy, tym większe bezpieczeństwo techniczne. Zabezpieczenie przeciwwodne tarasu wspierają posadzki uwzględniające odpowiedni system wentylacji. Jedna warstwa nowoczesnej hydroizolacji najczęściej wystarczy do powodzenia inwestycji, dlatego to rozsądny wydatek.

Jakimi zaletami wyróżnia się płynna membrana w hydroizolacji tarasów?

Płynna membrana zastosowana w zabezpieczeniu przeciwwodnym nie reaguje negatywnie z promieniowaniem UV, zachowuje odpowiednią, bezspoinową strukturę przez wiele lat, wytrzymuje drastyczne wahania temperatur. Żywice występują nawet w różnych kolorach dla inwestorów zainteresowanych większą estetyką wykończenia. Dzięki membranom płynnym nie trzeba przejmować się specjalnie kształtem i wymiarami tarasu. Hydroizolacja w skrajnych przypadkach pełni też rolę wykończeniową, po której można się poruszać zamiast klasycznych desek tarasowych.

Hydroizolacja tarasów nad pomieszczeniem to obowiązkowa praktyka ochraniająca właściciela nieruchomości przed poważnymi konsekwencjami technicznymi. Wystarczy kontakt z wyspecjalizowaną firmą, żeby poradzić sobie z problemem i przedłużyć żywotność konstrukcji na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.