KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja parkingu podziemnego – dlaczego to tak ważne?

Parking podziemny to niezwykle wygodne rozwiązanie, które często stosuje się we współczesnym budownictwie. Taka konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Samochody i inne pojazdy pozostawione w garażu podziemnym muszą być bezpieczne, dlatego to ważne, aby prawidłowo wykonać hydroizolację. Do tego celu trzeba użyć dobrej jakości materiałów, przez które nie przeniknie wilgoć i woda. A na co warto zwrócić uwagę, podczas planowania prac?

Hydroizolacja parkingu podziemnego – kiedy warto ją wykonać?

Parking podziemny ze względu na swoje położenie jest narażony na kontakt z wodami gruntowymi, których poziom może się okresowo podnosić i opadać. Nieprawidłowo wykonana hydroizolacja spowoduje przenikanie wilgoci przez ściany i sufit, co doprowadzi do pojawienia się zacieków, grzyba, a w konsekwencji również i pleśni. Z wilgotnych ścian zaczną odpadać tynki, które mogą uszkodzić samochody lub zranić kierowców i pasażerów. Konstrukcja parkingu może też ulec uszkodzeniu podczas wyjątkowo ulewnych deszczy i opadów śniegu, szczególnie jeśli garaż nie będzie wyposażony w wydajny system odprowadzania wody. Dlatego hydroizolację powinno się wykonać w każdym podziemnym pomieszczeniu niezależnie od jego przeznaczenia.

Jak poprawnie wykonać hydroizolację parkingu podziemnego?

Prawidłowo wykonana hydroizolacja sprawi, że w parking będzie w pełni bezpieczny dla użytkowników i doskonale im posłuży przez wiele lat. Przed przystąpieniem do prac trzeba dokładnie przeanalizować położenie budynku oraz wszystkie czynniki, które mogą na niego oddziaływać. Do uszczelniania podziemnych pomieszczeń używa się takich materiałów jak:

  • lepiki asfaltowe
  • roztwory i emulsje asfaltowe
  • masy asfaltowe
  • polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające

Zastosowana masa musi mieć odpowiednią grubość po wyschnięciu i powinna być również odporna na duże obciążenia. Hydroizolacja jest wykonywana na ścianach i płytach fundamentowych, stropach, posadzkach i podłogach oraz w strefie cokołowej. Parking podziemny musi mieć również wiele drożnych odpływów, a w uzasadnionych przypadkach należy wykonać drenaż opaskowy.

Hydroizolacja parkingu podziemnego – zalety

Prawidłowo przeprowadzona hydroizolacja stanowi gwarancję, że wilgoć nie przeniknie do pomieszczenia. Sprawne odprowadzanie wody w połączeniu z dobrą izolacją termiczną to dobry sposób na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Na suchym podłożu nikt się nie poślizgnie, a kierowcy bez problemu zaparkują swoje samochody. Właściwie zabezpieczone mury nie będą wymagały częstego odświeżania. Hydroizolacja korzystnie wpływa również na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Ponadto w trakcie silnych opadów pojazdy nie będą narażone na zalanie czy podtopienia. W takim garażu z łatwością będzie można utrzymać pożądaną temperaturę, a na powierzchni ścian nie powstanie pleśń i grzyb. Hydroizolacja to rozwiązanie, które pozwoli również całkowicie wyeliminować nieestetyczne zacieki.

Komu warto zlecić wykonanie hydroizolacji parkingu podziemnego?

Skuteczna hydroizolacja parkingu podziemnego jest niezbędna, aby powstrzymać wodę i wilgoć przed wniknięciem do wnętrza i uszkodzeniem budynku. Dlatego to zadanie warto zlecić doświadczonej firmie, która wykona odpowiednie ekspertyzy i na tej podstawie przygotuje projekt. Na takie usługi firma powinna dawać gwarancję, aby w razie zalania inwestor mógł liczyć na odszkodowanie i naniesienie stosownych poprawek. Hydroizolacje wykonuje się na parkingach podziemnych w centrach handlowych, budynkach mieszkalnych, hotelach i siedzibach firm. Poza hydroizolacją takie miejsca powinny posiadać również wydajny system wentylacyjny oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Podstawową zaletą hydroizolacji parkingów podziemnych jest zabezpieczenie obiektu przed nadmiarem wilgoci. Uszczelnienie stropów, ścian i podłóg korzystnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników i chroni cały budynek przed wnikaniem wody w głąb murów. Warto pamiętać, że dobrze wykonana hydroizolacja sprawdzi się nawet podczas wyjątkowo gwałtownych opadów lub, gdy wody gruntowe znacząco się podniosą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.