KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja drzwi tarasowych – dlaczego jest ważna?

Drzwi tarasowe nie mogą być zbyt masywne i powinny przepuszczać jak najwięcej światła. Jednocześnie wejście do domu od strony tarasu musi być wyjątkowo szczelne, by do środka nie dostała się wilgoć lub woda. Jeśli zamoczeniu ulegnie podłoga bądź ściany, to w pomieszczeniu może pojawić się pleśń, grzyb lub mało estetyczne zacieki. A jak wykonać hydroizolację drzwi tarasowych i dlaczego jest ona tak ważna?

Na czym polega hydroizolacja drzwi tarasowych?

Hydroizolację drzwi tarasowych trzeba przeprowadzić już na etapie ich montażu. W ten sposób poszczególne elementy zostaną równo przytwierdzone, a w konstrukcji nie będzie żadnych prześwitów i przerw. Podstawą hydroizolacji powinno być odpowiednie podparcie progu. Doskonały efekt można uzyskać, podmurowując próg bloczkami betonowymi lub pustakami. Takie materiały są bardzo trwałe i odporne na ścieranie oraz skutecznie zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Kolejnym krokiem będzie uszczelnienie drzwi bezpośrednio pod progiem i w miejscu, w którym próg łączy się z izolacją wodną znajdującą się na tarasie, a do tego celu można użyć pianki poliuretanowej i taśmy systemowej. 

Jak wykonać skuteczną hydroizolację drzwi tarasowych?

Jeśli hydroizolacja drzwi tarasowych ma być skuteczna, to wszystkie elementy muszą być ze sobą szczelnie połączone tak, aby między próg i podłogę tarasu nie dostała się wilgoć. Poza tym sam próg nie może być zbyt niski, ponieważ wówczas ryzyko zawilgocenia znacznie wzrośnie. Przy projektowaniu tarasu bardzo ważne będzie również zaplanowanie systemu, dzięki któremu woda nie będzie się gromadziła pod drzwiami tarasowymi, a w razie intensywnych opadów deszczówka będzie w bezpieczny sposób odprowadzana na zewnątrz.

Dlaczego hydroizolacja drzwi tarasowych jest ważna?

Dobrze zaprojektowana i poprawnie wykonana hydroizolacja drzwi tarasowych zapewni domownikom komfort i sprawi, że będą mogli wygodnie korzystać z tarasu o każdej porze roku. W efekcie wnętrze będzie doskonale zabezpieczone przed wiatrem i deszczem, cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu nie zostanie zaburzona, a na szybach nie będzie osadzała się para. Warto pamiętać, że gdy woda dostanie się do pokoju, to podłoga może się podnieść lub ulec odbarwieniu. W efekcie trzeba będzie ją zerwać i położyć od nowa, by usunąć całą wilgoć. Hydroizolacja drzwi tarasowych umożliwia sprawną likwidację mostków termicznych, co korzystnie wpłynie na zwiększenie termoizolacji budynku. Przy okazji warto też zadbać o odpowiednią izolację okna tarasowego, przez które do pomieszczenia może się dostać wilgoć i chłód. Właściwe zabezpieczenie drzwi i okien tarasowych nie tylko uchroni wnętrze przed niekontrolowanymi przeciekami, ale także sprawi, że domownicy z łatwością utrzymają w pomieszczeniu pożądaną temperaturę, a pokój, który przylega do tarasu, nie będzie się szybko wychładzał nawet w wyjątkowo mroźne dni.

Na co warto zwrócić uwagę, wykonując hydroizolację drzwi tarasowych?

Hydroizolacja drzwi tarasowych to etap, który nie powinien zostać pominięty podczas projektowania i wykańczania domu. Obecnie istnieją na rynku rozwiązania, dzięki którym można uszczelnić próg tak, aby nie zmniejszyć znacząco powierzchni użytkowej tarasu. Dobrze wykonana hydroizolacja powinna być estetycznie zabudowana przy użyciu wytrzymałych materiałów. Montaż warto zlecić fachowcom, którzy zadbają o to, aby wszystkie fragmenty izolacji zostały równo ułożone i ściśle do siebie przylegały. Próg musi zawsze znajdować wyżej niż podłoga w pomieszczeniu i wyżej niż powierzchnia tarasu, a miejsca szczególnie narażone na przeciekanie powinny być dodatkowo zabezpieczone. 

Prawidłowa hydroizolacja drzwi tarasowych zapewni domownikom bezpieczeństwo i uchroni ich przed skutkami przedostania się wilgoci do wnętrza. Ważne, by zastosowane rozwiązania były funkcjonalne i nie zaburzały estetyki budynku. Dlatego montaż drzwi tarasowych i wykonanie solidnej hydroizolacji warto zlecić sprawdzonym fachowcom, którzy wiedzą, jak krok po kroku prawidłowo przeprowadzić tę czynność, a w swojej pracy używają tylko wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.