KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Uszczelnienie i hydroizolacja w domach pasywnych – jak wpływa na eksploatację budynku?

Planując budowę domu pasywnego należy wiedzieć, że dobór właściwych materiałów na ogromne znaczenie, ponieważ będzie minimalizował koszty eksploatacji domu. Ponadto zastosowane rozwiązania w domach pasywnych wpływają na komfort ich użytkowania. Wybudowanie domu pasywnego jest nieco droższe od tradycyjnego, jednak inwestycja bardzo szybko zwraca się. Należy wiedzieć jakie uszczelnienie oraz hydroizolacje zastosować w domach pasywnych oraz jak one wpływają na eksploatację budynku.

Czym jest dom pasywny? 

Dom pasywny wyróżnia się wieloma elementami, które pomagają w komfortowym użytkowaniu. Tego typu budownictwo charakteryzuje się świetną izolacyjnością, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które w znaczący sposób zmniejszają zapotrzebowanie na energię, która jest potrzebna do jego ogrzewania. Warto podkreślić, że dom pasywny biernie wykorzystuje energię promieniowania słonecznego za sprawą użytych rozwiązań. Warto podkreślić, że istnieje różnica między domem energooszczędnym, a pasywnym, ponieważ w przypadku drugiego z nich nie ma tak zwanej aktywnej instalacji grzewczej, dlatego wykorzystuje się tylko ciepło z promieniowania słonecznego. Z kolei w domu energooszczędnym są zastosowane instalacje grzewcze. Warto podkreślić, że dom pasywny posiada mikroklimat, który bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Tego typu domy są zwykle budowane w technologii murowanej, do której wykorzystuje się bloczki betonowe, bądź pustaki, a stosowane ściany są trójwarstwowe.

Ocieplenie domu pasywnego

Rozpoczynając pracę dotyczącą ocieplenia domu pasywnego, należy zwrócić uwagę na fakt, że przez ściany budynku oraz dach ucieka najwięcej ciepła, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednia izolacja tych miejsc. Warto podkreślić, że istnieją różne typy ścian zewnętrznych, dlatego stosuje się kilka rodzajów izolacji. Zupełnie inne dotyczą ocieplenia metodą lekką mokrą, a inne w sytuacji kiedy ściany są z fasadą wentylowaną z różnymi pokryciami takimi jak drewno czy kamień. W zależności od wybranej metody warto zwrócić uwagę także na tego typu elementy jak odpowiednia wytrzymałość na ściskanie, bądź rozciąganie lub niepalność izolacji, która jest istotnie ważna na przykład w domach drewnianych.

Materiały, z których jest wykonywany dom, muszą być bardzo dobrej jakości, aby zapewniały trwałość budownictwa. W tym przypadku chodzi także o wybór elementów izolacyjnych, które nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu. Ma to duże znaczenie, aby nie doszło do pogorszenia izolacji cieplnej i w konsekwencji konieczności wymiany za kilka lat. Niezwykle istotnym parametrem podczas wyboru izolacji ściany zewnętrznej jest współczynnik dotyczący przewodzenia ciepła. Ten parametr im niższy, tym jest lepszy. Jak się okazuje najpopularniejsze materiały, które są stosowane: to wełna mineralna oraz styropian. Warto podkreślić, że duże znaczenie przy wyborze tych materiałów ma producent. Powinien być renomowany i sprawdzony, który od wielu lat zajmuje się sprzedażą tego typu produktów.

Ocieplenie ścian w domu pasywnym

Domy pasywne zwykle mają nieskomplikowany dach oraz większe przeszklenia, które stosuje się od strony południowej, aby zapewnić maksymalny dopływ ciepła do domu ze słońca. Domy pasywne charakteryzują się prostą oraz zwartą bryłą oraz dobrym ociepleniem ścian, podłóg oraz dachu. Ściany w tego typu domach buduje się warstwowo. Są one złożone z warstwy izolacji o odpowiedniej grubości. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ od izolacji zależy komfort cieplny w pomieszczeniach. Zwykle stosuje się ok. 20 cm wełny lub styropianu, aby zapewnić odpowiednią szczelność domów pasywnych. Stosuje się także folię oraz taśmy paroszczelne. Ponadto wykorzystuje się płyty OSB, które są klejone na wszystkich łączeniach. Hermetyczność budynku ma ogromne znaczenie dla zapobiegania niekontrolowanym przepływom powietrza, które może być wprowadzone przez szczelinę. 

Hydroizolacja domu pasywnego 

W przypadku budownictwa pasywnego stosuje się wszystkie elementy, które skupiają się na najlepszych parametrach izolacyjnych. Używane technologie muszą sprawić, aby w maksymalnym stopniu zredukować zapotrzebowanie na ciepło do jego minimalnej ilości. Parametrem, który się przyjmuje jest 15 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku. Jako izolacje stosuje się styropian grafitowy, który montuje się od fundamentu aż po sam dach. Dzięki czemu minimalizowana jest konieczność używania dodatkowej energii cieplnej i udaje się za sprawą zastosowanych rozwiązań zaspokoić zapotrzebowanie na generowane ciepło dla domu. Podłoga na gruncie także powinna zostać hydroizolowana odpowiednim preparatem, a także styropianem grafitowym.

Jak można zauważyć dom pasywny wyróżnia się nowoczesną technologią, dzięki której udaje się zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło w ciągu całego roku Chociaż koszt budowy takiego domu jest nieco wyższy względem technologii tradycyjnej, to korzyści, które płyną z optymalizacji zysków energetycznych są znaczące. Budowa takiego domu bardzo szybko się zwraca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.