KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Tarasy wentylowane – wszystko, co warto wiedzieć

Tarasy wentylowane cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Chętnie wybierają je osoby, które stawiają na nowoczesne i solidne rozwiązania. Są to konstrukcje o licznych zaletach. Nie tylko wyglądają estetycznie i są łatwe w montażu, ale też stanowią gwarancję długotrwałego użytkowania. Co warto wiedzieć o tym systemie?

Czym dokładnie jest taras wentylowany?

Taras wentylowany to specjalna konstrukcja, której bazę stanowią podstawki dystansowe albo wsporniki, zazwyczaj o regulowanej wysokości. Na nich natomiast montuje się płyty czy deski posadzki tarasowej. Jeśli chodzi o podłoże pod podstawki dystansowe to jest nim hydroizolacja połaci albo płyty termoizolacyjne. Z tego względu możliwe jest wykonanie układu drenażowego w formie klasycznej oraz odwróconej. W pierwszej wersji termoizolacja jest chroniona przez hydroizolację, a w drugiej na odwrót.

Tarasy wentylowane mają swoją specyfikę. Wykorzystane do ich stworzenia wsporniki czy podstawki dystansowe produkowane są z tworzyw sztucznych. Muszą być odporne na spore obciążenia mechaniczne oraz wahania temperatur. Wszelkie błędy w wykonaniu tego typu tarasu mogą skutkować utratą stateczności warstwy i jej osunięciem. Co ważne, warstwa użytkowa z płyt może być nawet 20 cm, a czasem 40 cm nad hydroizolacją. Z tego względu niezbędne okazuje się użycie właściwych podstawek.

Gdzie stosować tarasy wentylowane?

Według specjalistów tarasy te warto stosować na podłożach betonowych. Przed ich wykonaniem, nie można zapomnieć o zrobieniu prawidłowych warstw hydroizolacji. Nie najlepszym pomysłem jest wykonanie tarasu na płytach ceramicznych. Mogą one ulec uszkodzeniu i pękać, przez co skróci się żywotność całej konstrukcji.

Jakich materiałów używa się do wykonania tarasu wentylowanego?

W celu stworzenia tarasu na wspornikach należy zastosować następujące materiały:

1. Płytki tarasowe

Na tarasy wentylowane najczęściej stosuje się płyty betonowe czy kamienne. Niektórzy inwestorzy sięgają po płytki ceramiczne czy deski. Przy wyborze odpowiednich produktów, należy pamiętać, aby sięgnąć po te mrozoodporne z nasiąkliwością wodną na poziomie 3% albo poniżej. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w płyty z warstwą antypoślizgową, co zwiększy bezpieczeństwo korzystania z tarasu. Takie produkty powinny mieć oznaczenie co najmniej R10. Jeśli chodzi o klasę ścieralności to polecane są modele w klasie 4 lub 5 oraz o minimum 5 stopniu twardości w skali Mohsa. Nie bez znaczenia jest też ich grubość. Przeważnie wynosi ona 2 cm. W sprzedaży znajdują się płytki o wielu rozmiarach, takich jak np. 60 x 60, 30 x 30 czy 60 x 120. 

2. Wsporniki i podkładki tarasowe

Kolejnym ważnym elementem konstrukcji są wsporniki. Muszą one charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Aby konstrukcja wyglądała estetycznie i była trwała, wsporniki powinny dawać możliwość wykonania posadzki bez nierówności i przerw. 

3. Membrana PVC

Membrana PVC to materiał hydroizolacyjny tarasu. To właśnie on ochrania powierzchnię podkładu cementowego pod posadzką przed wodą. Musi być więc odporna na wysokie, jak i niskie temperatury. Chcąc zwiększyć jej szczelność, można krawędzie membrany podgrzać gorącym powietrzem.

4. Profile okapowe

Zabezpieczają krawędzie tarasów wentylowanych. Ponadto służą do odprowadzania wody poza całą konstrukcję. Można je zakupić w sklepach budowlanych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.

Jak wygląda budowa tarasu wentylowanego?

Budowa tarasu wentylowanego polega na położeniu mrozoodpornych płyt na specjalnych wspornikach. Wsporniki, jak już wcześniej wspomniano wykonuje się z tworzyw sztucznych. W sprzedaży dostępne sa modele o stałej wysokości oraz regulowane. Te drugie pozwalają na montaż konstrukcji także na nierównych powierzchniach. Wsporniki są bowiem w stanie zniwelować małe niedoskonałości powierzchni. Aby wyrównać podłoże, można też sięgnąć po drobne kruszywo. Co ważne, podczas montażu należy uwzględnić jedno albo dwuprocentowe spadki na płytkach od strony budynku. Dzięki temu woda będzie sprawnie spływać po powierzchni płytek.

Jeśli chodzi o taras wentylowany na stropie to układa się go na wcześniej przygotowanej wylewce. Podłoże jest więc dobrze wyrównane i utwardzone. Niezbędne okazuje sie jeszcze zrobienie izolacji przeciwwilgociowej, sięgając po membrany dachowe, folie lub środki bitumiczne. W przypadku tarasu wentylowanego na gruncie proces jego budowy rozpoczyna się od utwardzenia gruntu przy użyciu podsypki z piasku czy drobnych kamieni. Niektórzy decydują się też na użycie geowłókniny w celu zwiększenia stabilności. Następnie należy ułożyć wsporniki, a dokładnie 4 na jedną płytką, po czym umieścić na nich płytki. Montaż przebiega zazwyczaj szybko i bez większych trudności.

Taras wentylowany- jakie ma zalety?

Tarasy wentylowane są znane i cenione na całym świecie. Wśród ich zalet, należy wskazać takie kwestie jak:

  • prosty i szybki montaż,
  • brak wody i śniegu na podłodze,
  • montaż bez konieczności użycia zaprawy klejącej i fug,
  • łatwy demontaż danych elementów,
  • nowoczesna technika produkowania wentylowanych elementów tarasowych, bez klejów i specjalnych podkładów,
  • bezproblemowe wyrównywanie nierówności i uskoków płyt, przez zastosowanie podkładek tarasowych,
  • możliwość montażu pod płytami wszelkiej maści instalacji.

Tarasy wentylowane to znakomita propozycja dla osób, które cenią sobie oryginalny i estetyczny wygląd, jak i łatwość wykonania takiej konstrukcji. Technologia ta niesie ze sobą liczne korzyści i jest coraz chętniej stosowana także w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.