KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Renowacja dachów płaskich – jakie mogą być jej etapy?

Dachy płaskie dominują w budownictwie wielorodzinnym oraz w budynkach jednorodzinnych i wymagają okresowej modernizacji, również w zakresie hydroizolacyjnym. Zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi to kwestia krytyczna dla uzyskania maksymalnej wytrzymałości pokrycia. W jaki sposób przebiega renowacja dachów płaskich i z jakich technologii najlepiej skorzystać w celu maksymalizacji wyników i ograniczenia kosztów dalszych remontów? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Jakie systemy wprowadzić celem zabezpieczenia dachu płaskiego?

Płynna membrana przeznaczona do hydroizolacji to jedno z najlepszych rozwiązań spotykanych na rynku zabezpieczenia dachów płaskich i umożliwiająca uzyskanie szczelnej powłoki przeciwko opadom deszczu i śniegu. Płynną membranę można nałożyć na inne, wcześniej stosowane materiały zabezpieczające, bez straty użyteczności. To szczególnie przydatna perspektywa przy modernizacji budynków wykonywanych w starszej technologii, dotychczas zaniedbanych. Nowoczesne powłoki poliuretanowe wprowadza się natryskiem wykluczającym poważne błędy techniczne. Dzięki natryskowi inwestor uzyskuje szczelną i przede wszystkim bezspoinową ochronę na dachu płaskim. Na dachach płaskich często występują klimatyzatory, panele fotowoltaiczne na specjalnych konstrukcjach albo inne elementy wymagające dodatkowej obróbki przez wykonawcę hydroizolacji. 

Dlaczego warto postawić na kompatybilny system hydroizolacji od sprawdzonego producenta?

W skład systemów hydroizolacyjnych wchodzi nie tylko płynna membrana, ale również tkaniny techniczne czy wydajne przyśpieszacze wiązania. Dobra hydroizolacja charakteryzuje się właściwą przyczepnością, bezspoinową strukturą, wytrzymałością na zmienne temperatury, starzenie (promieniowanie UV), a nawet odpornością na większość środków chemicznych stosowanych przy zwykłym usuwaniu zabrudzeń. Standardowa chemia nie wpływa negatywnie na hydroizolację, a to dobra wiadomość, szczególnie dla właścicieli budynków z udziałem paneli fotowoltaicznych wymagających okresowego czyszczenia.

Uniwersalne rozwiązanie dla każdego rodzaju dachu płaskiego

Dachy płaskie występują w wielu konfiguracjach, także zielonych albo łączonych z dodatkową strefą wypoczynku. Membrany płynne pasują do każdego przypadku.

Przygotowanie powierzchni dachu płaskiego przed nałożeniem warstwy hydroizolacyjnej

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu hydroizolacji wykonawca musi ocenić rodzaj i stan aktualnego pokrycia występującego na dachu płaskim. Nieco inaczej odświeża się podłoża papowe, a nieco inaczej mineralne. Nowy system wprowadza się dopiero po oczyszczeniu oraz wyrównaniu nawierzchni. W tym celu stosuje się kompatybilne zaprawy naprawcze. Przyda się też usunięcie wszystkich wystających elementów z dachu i dodatkowa kontrola wilgotności.

Inne rozwiązania wykorzystywane w branży, chociaż stopniowo wypierane przez natrysk

Przy renowacji dachów płaskich wykorzystuje się również papy asfaltowe, nieco bardziej zaawansowane masy powiązane z taśmami uszczelniającymi. W nowym budownictwie odchodzi się od technik polegających na klejeniu i przechodzi na natrysk uważany za metodę najbardziej wydajną i tak naprawdę opłacalną jeśli chodzi o eliminację mostków termicznych. Nawet po wprowadzeniu prawidłowej powłoki hydroizolacyjnej właściciel dachu płaskiego musi zadbać o spadki dla zalegającej wody. Dzięki temu ograniczy się ryzyko uszkodzenia powłoki najczęściej na wiele lat z gwarancją producenta lub wykonawcy.

Jakie dodatkowe warunki powinna spełnić jakościowa warstwa hydroizolacyjna na dachu?

Warto kierować się do hydroizolacji trwałej i takiej, która nie wpływa negatywnie na samą konstrukcję dachu płaskiego. Chodzi głównie o uzyskanie lekkości warstwy. Natrysk dobrym systemem hydroizolacyjnym przekłada się nawet na minimalizację ryzyka rozprzestrzenienia pożaru.

Krótka ściąga dotycząca hydroizolacji dachów płaskich

  • natrysk systemu hydroizolacji to metoda wykluczająca większość błędów technicznych typowych dla starszych praktyk,
  • dobra hydroizolacja wytrzyma wysokie temperatury, ograniczy problemy z rozprzestrzenianiem się ognia, zapewni pokrycie odporne na chemię i typowe detergenty,
  • hydroizolacja wykonana w nowoczesny sposób to dodatkowa wartość wizualna i szansa na wzrost wartości nieruchomości,
  • system bezszwowy to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli dachów płaskich,
  • oczyszczenie powierzchni przed wykonaniem powłoki zabezpieczającej ma duże znaczenie dla powodzenia prac i uzyskania odpowiedniej wytrzymałości,
  • hydroizolacja to rozwiązania na dachy płaskie, tarasy, balkony, ale też często uczęszczanie ciągi piesze,
  • warto ocenić, z jakiego systemu hydroizolacji korzysta bezpośredni wykonawca w celu weryfikacji jakości i warunków gwarancyjnych.

Dlaczego inwestycja w hydroizolację na dachu płaskim się opłaca?

Hydroizolacja dachu płaskiego zweryfikowanym systemem to pewność ochrony nieruchomości przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale też innymi czynnikami ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.