KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja na balkonie – dlaczego warto?

Balkon to element konstrukcyjny domu lub mieszkania, który służy do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wystaje poza obręb budynku, dlatego jest narażony na szkodliwe oddziaływanie rozmaitych czynników atmosferycznych (zwłaszcza deszczu, śniegu czy zmiennych temperatur). Z tego względu powinien być porządnie zabezpieczony odpowiednim materiałem hydroizolacyjnym.

Postawmy na sprawdzone rozwiązania

Hydroizolacja na balkonie odgrywa niezwykle istotną rolę, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza ryzyko destrukcji elementów wykończeniowych oraz struktur nośnych. Zaleca się, aby została przeprowadzona jeszcze przed ociepleniem omawianego obiektu. Stanowi to bowiem gwarancję oszczędności cennego czasu, a także uzyskania pożądanego poziomu ochrony. Jeśli chodzi o wybór materiału izolacyjnego, to najlepszą opcją jest elastyczna baza mineralna wzmocniona polimerami, która z jednej strony posiada dużą szczelność, z drugiej zaś wykazuje wysoką odporność na mróz czy wilgoć. Dodatkowo bardzo łatwo ulega zespojeniu z powierzchnią betonu. Można również z powodzeniem zastosować płynną membranę żywiczną bądź roztwór asfaltowy bazujący na rozpuszczalnikach organicznych. Wszystkie wymienione produkty sprawią, że hydroizolacja na balkonie będzie wystarczająco trwała.

Ochrona na wielu płaszczyznach

Podstawową korzyścią, jaką niesie ze sobą hydroizolacja na balkonie jest solidne zabezpieczenie całej konstrukcji zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i negatywnymi warunkami pogodowymi. Nadmierne wnikanie wilgoci zostaje wyeliminowane, co skutecznie zapobiega odpadaniu płytek i korozji struktury betonu (pękaniu, kruszeniu). Na uwagę zasługuje ponadto:

  • zahamowanie rozwoju grzybów i pleśni (powodujących groźne dolegliwości układu oddechowego)
  • brak zagrożenia w postaci powstawania nieestetycznych zacieków na elewacji
  • zniwelowanie ubytków ciepła w sezonie zimowym
  • brak konieczności ponoszenia wydatków finansowych na naprawy
  • wydłużenie ogólnej żywotności balkonu (a poniekąd też obiektu mieszkalnego)

Podsumowując, hydroizolacja na balkonie zapewnia utrzymanie tej konstrukcji w idealnym stanie technicznym oraz wizualnym przez długie lata. Oczywiście kluczowym warunkiem jest dobór właściwego preparatu, charakteryzującego się optymalną elastycznością, wytrzymałością i łatwością montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.