KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja fundamentów – jak wybrać odpowiedni rodzaj powłoki?

Hydroizolacja, czyli zabezpieczenie przeciwwodne, stanowi podstawę ochrony nieruchomości przed oddziaływaniem szkodliwych warunków środowiskowych. Większość problemów konserwacyjnych z budynkami wynika właśnie z zawilgocenia. Dopasowanie profesjonalnego systemu hydroizolacji to szansa na wyeliminowanie ryzyka degradacji ścian budynku. Jakimi zasadami warto się kierować przy projektowaniu zabezpieczeń przed wodą i co tak naprawdę ma największe znaczenie?

Obowiązkowa analiza właściwości gruntu przed podjęciem decyzji o hydroizolacji

Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe do ochrony fundamentów przed wilgocią dobiera się po szczegółowej analizie gruntowej. Ziemia wokół nieruchomości różni się skalą obciążenia wodą czy ryzykiem wystąpienia negatywnego parcia wody na fundamenty. Kontrola gruntowa musi pokazać stan aktualny, ale też odnieść się do danych historycznych w celu możliwie największego zabezpieczenia inwestora przed błędami projektowymi. Wszystkie części nieruchomości znajdujące się poza poziomem terenu zetkną się prędzej czy później z wodą gruntową (również pod ciśnieniem), ale też z wodą wsiąkającą po opadach. Jakie to ma konsekwencje dla wyboru systemu hydroizolacji? Przy budowie domu na gruncie sypkim, czyli z udziałem piasku, żwiru stosuje się najczęściej hydroizolację o lekkim charakterze. Natomiast w przypadku gruntów spoistych, bardziej zbitych od inwestora wymaga się już zastosowania hydroizolacji średniej lub ciężkiej ze względu na inny kierunek oddziaływania niebezpiecznej wody.

Jakie właściwości trzeba uzyskać w celu prawidłowej ochrony nieruchomości?

Hydroizolacji poddaje się ściany fundamentowe, ale też inne części budynku zgodnie z ideą izolacji poziomej oraz pionowej. Najpopularniejsze technologie to hydroizolacje bitumiczne oraz mineralne. Najczęściej występują w kompleksowych systemach umożliwiających stworzenie w pełni szczelnej i przede wszystkim szczelnej powłoki przeciwstawiającej się wilgoci. Szczelność i ciągłość to podstawowe założenie przy wprowadzeniu izolacji przeciwwilgociowej, ale wykonawcy muszą jeszcze pamiętać o odpowiednim, ścisłym przyleganiu do podłoża i o eliminacji nierówności. Nieco trudniejszy punkt przy hydroizolacji to zabezpieczenie przewodów, rur, luźniejszych elementów. Tutaj znowu sprawdza się zasada szczelności. W punktach krytycznych wykonawcy hydroizolacji wspierają się specjalistycznymi taśmami lub innymi technikami uszczelnienia, naturalnie kontrolowanymi później pod kątem efektywności.

Przygotowanie do prac i kwestia właściwego przygotowania podłoża

Podjęcie prac hydroizolacyjnych poprzedza naprawa i wygładzenie powierzchni. Jeżeli na ścianie występują ubytki trzeba podjąć decyzję o ich uzupełnieniu, a często dodatkowej obróbce. Zaprawy najczęściej wchodzą w skład systemów hydroizolacyjnych. Najlepiej wykorzystywać technologie hydroizolacyjne i uzupełniające od jednego producenta, ponieważ wtedy eliminuje się ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji chemicznych. Hydroizolacje składają się z jednego lub kilku składników do nałożenia szczotką, pędzlem, ale też bardziej wydajnym natryskiem. Dobrze, jeżeli hydroizolacja pokrywa rysy i dobrze reaguje z wieloma rodzajami materiałów budowlanych w celu ułatwienia aplikacji. Izolacja pozioma musi przechodzić płynnie w izolację pionową. To jeden z głównych warunków powodzenia całej inwestycji.

Krótka charakterystyka popularniejszych systemów hydroizolacyjnych

Na rynku występuje wiele ciekawych systemów zabezpieczenia przeciwwilgociowego, w tym powłokowe masy bitumiczne, niestety dość proste w uszkodzeniu mechanicznym, bitumiczne masy grubowarstwowe doskonale przyczepne do tworzyw sztucznych, polimerowe lub polimerowo-cementowe zaprawy uszczelniające. Im bardziej nowoczesne rozwiązanie, tym pewniejsza ochrona nie tylko przed wilgocią, ale uszkodzeniami mechanicznymi. Dużą popularnością cieszą się membrany uszczelniające wyprodukowane na bazie tworzyw sztucznych. Cienkie arkusze niezwykle trudno przebić, a przy okazji charakteryzują się pełną nieprzepuszczalnością wody, ale pod warunkiem prawidłowego montażu. Warto jeszcze wspomnieć o zaprawach krystalicznych sprawdzających się na powierzchniach mających stały kontakt z wodą.

Jakie kryteria powinna spełniać dobra hydroizolacja?

  • potwierdzona, długoterminowa wodoszczelność,
  • optymalna przyczepność do wielu rodzajów podłoża,
  • prosta aplikacja, najlepiej natryskowa dająca większą wydajność,
  • odporność na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne,
  • funkcja uzupełniania, mostkowania rys,
  • w niektórych przypadkach perspektywa samouszczelnienia.

Na zakończenie

Profesjonalna hydroizolacja fundamentów to długoterminowy komfort eksploatacji nieruchomości, nawet na problematycznym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.