KMIEĆ Centrum Uszczelnień

kmiec-logo
Kategorie
Blog

Hydroizolacja dachów płaskich – najlepsze praktyki i najczęstsze błędy

Z pomocą materiałów hydroizolacyjnych można zabezpieczyć pokrycie dachowe przed wilgocią i opadami deszczu oraz zwiększyć trwałość całego budynku. Ochrona przed wodą jest szczególnie ważna w przypadku dachów płaskich, które są najbardziej narażone na zaleganie wody. Jakie są główne błędy związane z hydroizolacją dachów płaskich? Sprawdź najpopularniejsze problemy i polecane praktyki, dzięki którym unikniesz kosztownych napraw dachu.

Najczęstsze błędy w hydroizolacji dachów płaskich

  • Nieprawidłowo przygotowane podłoże

Nieoczyszczone pokrycie dachowe, o licznych spękaniach lub znacznych uszkodzeniach mechanicznych sprawi, że materiały hydroizolacyjne mogą okazać się niewystarczające do ochrony dachu. Hydroizolacja może też gorzej przylegać do podłoża zabrudzonego kurzem, starymi powłokami itp. Przed nałożeniem hydroizolacji należy dokładnie usunąć wszelkie śmieci i brud z dachu, wypełnić nierówności i zastosować warstwę gruntującą, dzięki której warstwa hydroizolacyjna trwale i skutecznie pokryje wybraną powierzchnię. W przypadku dachów betonowych ważne jest również to, aby podłoże było suche i wolne od pęknięć.

  • Materiały hydroizolacyjne słabej jakości

Zastosowanie materiałów i preparatów, które nie są przystosowane do działania ekstremalnych temperatur czy dużych opadów atmosferycznych sprawi, że hydroizolacja szybko się zniszczy lub nie spełni swojego zadania. Przykładowo, materiały bitumiczne mogą nie sprawdzać się w regionach o wysokich temperaturach, gdzie lepszym wyborem są membrany EPDM lub TPO, które charakteryzują się większą odpornością na promieniowanie UV. Dobrej jakości materiały powinny być odporne także na działanie chemikaliów i mikroorganizmów.

  • Brak przeglądów i konserwacji dachu

Płaskie dachy, szczególnie w sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach i dużych obiektach komercyjnych, wymagają regularnych przeglądów i konserwacji, aby szybko wykryć i naprawić drobne uszkodzenia. Zignorowanie niewielkich wad lub uszczerbków w pokryciu dachu może doprowadzić do większych uszkodzeń i nieszczelności. W efekcie dach staje się bardziej narażony na przecieki i zalania, uszkodzić może się także wnętrze budynku. Podczas przeglądów należy zwracać uwagę na stan odpływów, obecność pęknięć czy uszkodzeń mechanicznych oraz oznaki starzenia się materiałów hydroizolacyjnych. Regularne czyszczenie rynien i odpływów pozwala uniknąć problemów z zalegającą wodą, która może doprowadzić do korozji i rozwoju pleśni.

  • Złe wykonanie detali konstrukcyjnych

Niewłaściwe wykonanie elementów dachu, np. obróbek blacharskich, łączenia z kominami czy świetlikami, w wielu przypadkach prowadzi do powstawania mostków termicznych i nieszczelności. Łączenia z kominami i świetlikami powinny być zabezpieczone dodatkową warstwą hydroizolacji, a obróbki blacharskie wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję.

  • Brak spadku dachu

Dachy płaskie powinny być skonstruowane w taki sposób, by miały minimalny skos, co ma umożliwić odprowadzanie wody deszczowej. Brak nachylenia powoduje zaleganie wody, a to zwiększa ryzyko przecieków i uszkodzeń hydroizolacji. Jeżeli dach ma niewystarczający spadek, można zastosować dodatkowe warstwy wyrównujące lub systemy drenażowe, które zapewnią właściwe odprowadzanie wody.

Hydroizolacja dachów płaskich – jak dobrze ją wykonać?

Nie masz pewności, czy wybrane przez Ciebie materiały hydroizolacyjne sprawdzą się na dachu Twojego domu lub biura? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców, którzy na co dzień zajmują się wykonaniem hydroizolacji dachów płaskich. Pracownicy firmy Kmieć Centrum Uszczelnień nie tylko doradzą Ci w wyborze najlepszych powłok, ale też zajmą się ich montażem. Jeżeli dach w Twoim budynku wymaga dodatkowych napraw lub specjalnego przygotowania przed położeniem hydroizolacji, dowiesz się o tym przed wykonaniem usługi.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na hydroizolację dachu płaskiego w swoim domu, wielkopowierzchniowym sklepie lub budynku biurowym, powinieneś odpowiednio zadbać o podłoże. Na dachu nie mogą znajdować się zabrudzenia czy zaschnięte liście, przez które powłoki hydroizolacyjne mogłyby gorzej lub niedokładnie pokrywać podłoże. Duże ubytki w pokryciu należy wypełnić, by zapobiec dalszym uszkodzeniom dachu i zaciekom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.